ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ: ΣυνεχΙζεται με τρεις αγΩνες Η 6Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Συνεχίζεται το Σάββατο, η 6η αγωνιστική για το Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου Ανδρών Α’ Κατηγορίας με τον αγώνα Απόλλωνα-Εθνικού Άχνας στις 18.30, στο Τσίρειο. Όπως ανακοίνωσε η ΚΟΠ, ο αγώνας μεταξύ της Ανόρθωσης και του Ολυμπιακού, στο Στάδιο «Άντώνης Παπαδόπουλος», θα αρχίσει στις 18:30 αντί στις 20:30 που ήταν αρχικά ορισμένος. Την ίδια ώρα, η Πάφος αγωνίζεται στο Στάδιο «Στέλιος Κυριακίδης» ενάντια στη Νέα Σαλαμίνα.

Στους αγώνες της Παρασκευής η Ένωση Νέων Παραλιμνίου, πέτυχε μεγάλη νίκη και την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας της δεύτερης στην βαθμολογία ΑΕΚ Λάρνακας με 2 – 1, έστω και αν η ομάδα της Λάρνακας προηγήθηκε νωρίς στο 3΄. 3΄με τον Τρισκόφσκι. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΕΝ Παραλιμνίου ισοφάρισε με γκολ του Μπαλοτέλι στο 57′ και πήρε τη νίκη με γκολ του Ουντόζι στο 79′.

Η Καρμιώτισσα Πολεμιδιών η οποία είχε μέχρι το 64΄ το προβάδισμα στο σκορ με 3 – 0 στον αγώνα της με την Δόξας Κατωκοπιά, στο Μακάρειο Στάδιο, και εξήλθε τελικά ισόπαλη 3 – 3.

Η Καρμιώτισσα προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, στο 33′  με τον Σάσι, ενώ στο 50′  έκανε το 2 – 0 με τον Ρόμο και στο 64′ το 3 – 0 με τον Xατζηβασίλη.

Ωστόσο, η Δόξα μέσα σε 30 λεπτά κατάφερε να πετύχει τρία γκολ,  δύο ο Κίκας στο 69′ και στο 90+4′ και το άλλο ο Σαντίκ στο 90΄.

Η αγωνιστική ρίχνει αυλαία την Κυριακή με δύο παιχνίδια, καθώς Ομόνοια και ΑΕΛ αναμετρούνται στο ΓΣΠ στις 18.30, ενώ ο Ερμής Αραδίππου αντιμετωπίζει τον ΑΠΟΕΛ στο Στάδιο «Αμμόχωστος  – Επιστροφή».